Meble modułowe tapicerowane Mti Furninova sklep

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez MTI-Furninova Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Kętrzynie 11-400, ul. Zbożowa 6, moich danych osobowych pozyskanych przy użyciu plików "cookie". Wyrażenie zgody jest dobrowolne, przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.

Pełna treść

Jak zaaranżować pokój w stylu minimalistycznym?

1 lutego 2022

Chociaż styl minimalistyczny wnętrza nie jest nowym trendem, współcześnie – jak nigdy dotąd – cieszy się wyjątkową popularnością. W odróżnieniu od czystej perfekcji, którą minimalizm w projektowaniu wyróżniał się w minionych latach, współcześnie obserwujemy jednak jego łagodniejszą, bliższą człowiekowi wersję. Czym się charakteryzuje? Sprawdź!

Zastanawiasz się, czym odznacza się styl minimalistyczny we wnętrzach? Ciekawi Cię, jakie elementy sprawiają, że aranżacja uznawana jest za minimalistyczną? Chcesz wiedzieć, jakie materiały wykończeniowe stosują w swoich minimalistycznych pracach najlepsi projektanci wnętrz? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku. Przekonaj się, że współcześnie styl minimalistyczny inspiracje czerpie – jak nigdy przedtem – z natury i stara się spełniać potrzeby ludzi.

Styl minimalistyczny wnętrza – czym się charakteryzuje?

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz i architekturze wywodzi się wprost z kultu prostej formy, geometrii, braku ozdób charakterystycznych dla modernizmu. Słowa „mniej znaczy więcej”, przyświecające dziś większości miłośników minimalizmu, najprawdopodobniej wypowiedział Ludwig Mies van der Rohe – jeden z najbardziej znanych architektów tej epoki. Powrót do aranżacji skromnych, a nawet wręcz ascetycznych – pozbawionych elementów dekoracyjnych, stawiających na funkcjonalność – zauważalny był na przełomie XX i XXI w. Obecnie, w drugiej dekadzie XXI w. nadal styl minimalistyczny wnętrz jedna nadal popularny, jednak ewoluował. Najnowsza jego odsłona, określana jako The New Minimalist Style, odchodzi od niemal całkowitego eliminowania przedmiotów z przestrzeni.

Współcześnie projektanci nadal ograniczają ich liczbę, ale też wybierają produkty, które mogą poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne osób z nich korzystających. Celowo je również eksponują we wnętrzach. Nic dziwnego – stawiają bowiem na luksusowe, eleganckie, odznaczające się ponadczasowym wzornictwem i najwyższą jakością przedmioty użytkowe o ciekawym wyglądzie. Przykład? Mieszkanie w stylu minimalistycznym wyposażone powinno być w kanapę nie tylko funkcjonalną, ale też estetyczną i niezwykle komfortowa (np. dzięki miękkiej tkaninie i grubemu siedzisku), aby zaspokajać potrzeby mieszkańców i gości. Nowy minimalizm nie lubuje się też tak w perfekcyjnym i nieskazitelnym wykończeniu wnętrz, jak prąd ten w latach 90. XX wieku. Można nim usłyszeć echa filozofii wabi-sabi polegającej na odnajdywaniu piękna w niedoskonałościach, np. spękaniach ścian.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – popularne materiały

Dawniej wnętrza minimalistyczne kojarzono głównie z materiałami wykończeniowymi na wysoki połysk, np. polerowanymi gresowymi płytkami podłogowymi, a także idealnie gładkimi ścianami pokrytymi gładzią gipsową. W takim otoczeniu pojawiały się najczęściej błyszczące meble, np. kuchnia z połyskliwymi frontami, meble chromowane lub szklane. Współcześnie minimalizm pokonał naprawdę długą drogę od tego momentu. Styl minimalistyczny we wnętrzach aranżowanych w 2022 roku powstanie dzięki użyciu zdecydowanie innych materiałów wykończeniowych. Najchętniej wybierane do minimalistycznych pomieszczeń są aktualnie surowce i materiały pochodzenia naturalnego. Posadzki najczęściej wykańczane są z użyciem betonu polerowanego lub lakierowanego. Chętnie wybierane są też wielkoformatowe płyty imitujące beton lub matowy, porowaty kamień. W drugim przypadku koniecznie powinny być to płyty rektyfikowane, a więc o krawędziach uciętych pod kątem 90 stopni. Dzięki temu mogą one być układane niemal bezfugowo, a właśnie niepocięta fugami czy szparami posadzka jest typowa dla nowego minimalizmu.

Dom w stylu minimalistycznym w 2022 roku wykończony jest materiałami niepolerowanymi również na ścianach. W najnowszych aranżacjach ściany są przeważnie matowe i nieidealnie równe. Efekt taki można uzyskać, stosując m.in. tradycyjny marokański tynk tadelakt. Mają one jasne barwy, ale odchodzi się od śnieżnej bieli na cieplejszych odcieni. Chcesz nieco urozmaicić przestrzeń? Na ściany możesz położyć naturalne drewno, np. pod postacią wysokiej jakości forniru czy modnych modułów z lamelami drewnianymi, lub nawet misterne siatki rattanowe. Przestrzeń w stylu New Minimalist uzupełniona jest o neutralne, niemal niezauważalne drzwi wewnętrzne. Niezwykle popularne jest stosowanie drzwi ukrytych bez widocznej ościeżnicy i ze skrzydłem zrównanym z powierzchnią ściany. Można je pomalować lub wykończyć tapetą tak jak ścianę. Mieszkanie w stylu minimalistycznym powinno mieć też jak najprostsze okna – idealnie z cienkimi ramami i dużym przeszkleniem.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym – modne kolory 2022

Jak za pomocą kolorów stworzyć styl minimalistyczny w mieszkaniu? Wystarczy poznać najnowsze trendy kolorystyczne i zapoznać się z aranżacjami czołowych projektantów. Wbrew pozorom wnętrza w stylu minimalistycznym nie powinny być chłodne i monochromatyczne. W 2022 roku stawia się na ciepłe, miękkie i ziemiste kolory inspirowane naturą. Zamiast śnieżnej bieli najważniejszym kolorem współczesnego minimalizmu jest biel w kolorze kości słoniowej oraz jej jaśniejsze i ciemniejsze tony. Dlaczego? Gama kolorów tzw. off whites wprowadza do nieprzeładowanej meblami i dodatkami przestrzeni spokój i ciepło, a także dodaje jej przytulności. Jasne barwy stosowane są na posadzkach (rozbielona szarość betonu, beże) i ścianach (ciepłe biele, beże). Dzięki temu stanowią idealne neutralne tło dla mocniejszych barw wprowadzanych jako plamy kolorystyczne.

Jakimi kolorami, poza beżem i bielą, warto udekorować w 2022 roku dom w stylu minimalistycznym? Pod postacią mebli, np. fotela lub kanapy w obiciu ze skóry naturalnej czy miękkiej tkaniny bouclé, wprowadź do wnętrza modne odcienie brązu inspirowane barwami tytoniu, czekolady czy pieczarek. Sprawdzą się też jasne pastele, np. seledynowy, lazurowy lub piaskowy, ale – co ważne – w nienasyconych, nieco zszarzałym odcieniach. Inspirując się estetyką współczesnego stylu skandynawskiego, który ma wiele punktów zbieżnych z minimalizmem, możesz też postawić na barwę leśnej zieleni lub szałwiowy odcień tego koloru.

Minimalistyczny wystrój wnętrz – trendy meblarskie

Minimalizm we wnętrzach stawia na ograniczenie liczby przedmiotów w pomieszczeniu. Te, którym uda się pojawić w takiej aranżacji, powinny odznaczać się ciekawym designem, najwyższą jakością wykonania i użytych surowców, aby można było je wyeksponować w neutralnej i nieco pustej przestrzeni. Nie można zapomnieć, że minimalizm spod znaku 2022 roku stawia też na komfort użytkowników. W salonie w mieszkaniu w stylu minimalistycznym najlepiej postawić dużą kanapę narożną – najlepiej modułową, dopasowaną idealnie do potrzeb domowników. Wśród projektantów szczególnym uznaniem cieszą się w takich aranżacjach kanapy o szerszym niż standardowo siedzisku, niskim oparciu, ciekawym wzornictwie i najwyższej jakości tapicerkach (np. Blues). Najmodniejsze są kanapy w jasnych obiciach, np. złamanej bieli, beżu, ciepłej szarości.

Jakimi jeszcze meblami można stworzyć we wnętrzu styl minimalistyczny? Inspiracje z branżowych targów wnętrzarskich nie pozostawiają złudzeń – na topie są modele charakteryzujące się obłościami. Stoły? Okrągłe – najlepiej z ciekawą podstawą i wykonane z nietuzinkowego surowca, np. kamienia naturalnego lub drewna egzotycznego typu teak. Krzesła? Podobnie – mają być wygodne i użyteczne, ale przede wszystkim być przykładem małego dzieła sztuki użytkowej. Wystrój minimalistyczny nie idzie na kompromisy. W minimalistycznych wnętrzach nie ma więc miejsca na niską jakość i surowce imitujące naturalne drewno czy naturalny kamień. Nie znajdziesz w nich również nadmiaru dekoracji – co najwyżej pojedyncze dzieło sztuki, obraz lub rzeźbę.

Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym? Inspiracji możesz poszukać w aranżacjach znanych projektantów lub w naszych katalogach i na blogu.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez MTI-Furninova Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Kętrzynie 11-400, ul. Zbożowa 6, moich danych osobowych pozyskanych przy użyciu plików "cookie". Wyrażenie zgody jest dobrowolne, przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.

Pełna treść